poniedziałek, 29 października 2018

Pałac Branickich w Białymstoku - Park

Do Pałacu Branickich można wejść także przez most położony na fosie z drugiej strony od wejścia przez wjazdową bramę zaprojektowaną przez Augusta II
Mocnego .


 

 Po tej stronie mamy piękny park w założeniu francuskim na widok którego latem gdy wszystkie rośliny rozkwitają każdy zapewne wyda okrzyk WOW !!! Kompleks ogrodowy usytuowany jest na dwóch poziomach wyższy to ogród francuski tu wszystkie nasadzenia są symetryczne w kształcie czworoboku . Natomiast niżej to park angielski otoczony promenadami . Prace nad rekonstrukcją parku są bardzo utrudnione bowiem nie ma wiele wzmianek pisemnych i ikonografii dlatego też w rewaloryzacji ogrodu branickich ważną rolę odgrywają badania archeologiczne . Dodatkowym wyzwaniem jest fakt iż w okresie międzywojennym ogród został dość znacznie zmniejszony i dobudowano mur co na trwale zmieniło założenie ogrodu .

 





W okresie zaboru rosyjskiego pałac został gruntownie rozgrabiony z wyposażenia. Drzewa i krzewy wywieziono do rezydencji carskich, a ponad dwadzieścia rzeźb z ogrodu do Petersburga.


 




Po adaptacji pomieszczeń, ukazem carskim umieszczono tu w 1841 roku pensję dla panien z wyższych sfer rosyjskich – Instytut Dobrze Urodzonych Panien. W tym czasie zabrano między innymi ponad sto figur z pałacowego ogrodu francuskiego. Powodem miało być to, że nagie rzeźby mogłyby deprawować pensjonariuszki. Zburzono także prywatny teatr hetmana Branickiego, a unikatową kurtynę podzielono na cztery części i sprzedano w Anglii. Dalsze losy części kurtyny są nieznane. W XIX wieku zasypano też większość ogrodowych
stawów .

  I wojnę światową pałac przetrwał bez większych zniszczeń. Mieścił się tu między innymi szpital polowy. Po wojnie pałac był siedzibą urzędu wojewódzkiego i rezydencją wojewody. Przez krótki okres podczas wojny polsko-bolszewickiej pałac był także siedzibą Tymczasowego Komitetu Rewolucyjnego Polski .

  Braniccy skupili wokół siebie wielu znakomitych artystów, poetów, ludzi nauki. Tu przez wiele lat przebywała polska poetka okresu baroku Elżbieta Drużbacka, tu tworzył poeta Franciszek Karpiński. Działał też teatr, orkiestra dworska i zespół baletowy, na gościnne występy przyjeżdżały włoskie aktorki. Na dworze Branickiego gościli król August II , król August III z żoną i synami Ksawerym i Karolem , książę kurlandzki Karol Krystian Wettyn, biskup Ignacy Krasicki , Stanisław August Poniatowski (sporadycznie za życia Branickiego, zaś po jego śmierci bardzo często odwiedzał siostrę i przebywał na dworze pewien czas), cesarz Józef II Habsburg , wielki książę Paweł, późniejszy car, z żoną , król Ludwik XVIII , także posłowie: francuscy, angielscy, tureccy i rosyjscy. Tak więc pałac ten niewątpliwie był Polskim Wersalem jego goście są tego doskonałym dowodem . Jego wspaniała architektura i położenie sprawiało że jak widać był niezwykle ważnym ośrodkiem w ówczesnych czasach Rzeczypospolitej . Jednym z najpiękniejszych elementów parku francuskiego jest Pawilon pod Orłem .

Tutaj zapewne w gorące letnie dni właściciele pałacu spędzali wolne chwile ciesząc się pięknem ogrodu … Pawilon usytuowany jest od strony kościoła farnego ściany pawilony były porośnięte roślinami pnącymi a wewnątrz były klatki z ptactwem .


 

Nazwa Pawilonu zaczerpnięta jest od kuli umocowanej na szczycie i orła wznoszącego się do lotu .

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pałac Branickich w Białymstoku - Park

Do Pałacu Branickich można wejść także przez most położony na fosie z drugiej strony od wejścia przez wjazdową bramę zaprojektowaną przez Au...