Lubię poznawać Polskę i jej zabytki jak i kapitalne krajobrazy . Te wszystkie miejsca tu znajdziecie ...
sobota, 20 października 2018
Perły Podlasia - Cerkiew Zubacze
Dla mojej Przyjaciółki ….
Ostatnie bardzo ciepłe i słoneczne dni kwietnia wypadły mi na kolejnej wyprawie po podlaskiej krainie w poszukiwaniu kolejnych kolorowych pereł Podlasia jakimi są niewątpliwie drewniane cerkwie.
Miejsce do którego dziś was zaproszę wypadło zupełnie niezamierzenie , ale było wielkie WOW jak ujrzałem
tę budowlę …
Ale po kolei …
To był już ostatni dzień i nocleg w hotelu
na rogatkach Białegostoku . Po zjedzeniu śniadania ostro ruszyłem na południe by dojechać w miejsce które trzy tygodnie temu mnie tak zauroczyło że
postanowiłem tam wrócić nieco wcześniej by mieć lepsze słoneczne światło na zrobienie następnych fotek .
Ale pogoda już za miastem była dość mglista nieco kropiło z nieba i miałem spore obawy czy jest sens tam się przemieszczać .
Jednak idąc za starą maksymą … kto nie ryzykuje ten szampana nie pije ... tak więc opony wraz z kołami odmierzały dalsze kilometry ….
Jednak jak zawsze drogę staram się tak ułożyć by w miarę możliwości było można złapać jeszcze jakiegoś bonusa w postaci ciekawego miejsca czy jak w tym przypadku cerkwi .
Trasa prowadziła mnie poprzez wioski których już dziś nazw nie pamiętam bo były tak małe że szybko o nich zapominałem .
Ale były i takie że zatrzymywałem się z piskiem opon zerkając we wsteczne lustro by jakieś inne jadące za mną auto gwałtownie nie zaparkowało w moim kufrze !!!
I tak dotarłem do wsi Zubacze / białoruska wym. Зубачы /
Jest to niewielka wieś położona, w powiecie hajnowskim, w gminie Czeremcha.
Przejeżdżając kolejne zabudowania tej wioski nagle przed oczami ukazuje mi się jedna z tych po które tu przyjechałem perełek !!!
Naciskam w te pędy mocno na pedał hamulca nie patrząc już w lusterko co się dzieje za mna !!!
Siedząc jeszcze na fotelu łapię za aparat i niemal biegnę pod ogrodzenie tej cudownej budowli .
Cerkiew stoi sobie tuż przy jezdni prowadzącej przez wieś i jest cała skapana w kwietniowym słońcu no muszę przyznać że niemal padłem z wrażenia to nie tylko było WOW ale też i moje ciśnienie pewnie kwalifikowało by mnie do przymusowego leczenia .
To cerkiew pod wezwaniem Opieki Matki Bożej w Zubaczach. Należy do dekanatu Kleszczele diecezji warszawsko-bielskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego .
Podchodzę do tej ładnej bramki by się zorientować czy da się wejść okazuje się że obie po bokach furtki są otwarte niestety sama cerkiew jest zawarta .
Staram się obejść ją dookoła jednak teren jest piaszczysty bo to skraj lasu i mam pełno piasku pod butami i w samych moich butach ale to mi w tej chwili nie przeszkadza bowiem jestem jak w amoku i chcę jak najlepiej wykorzystać to co dostałem od losu …
Cerkiew wzniesiono w 1895, w miejscu poprzedniej, która spłonęła. Konsekracja nowej świątyni miała miejsce 1 października 1896 . To obiekt drewniany, o konstrukcji zrębowej, orientowany, zbudowany na planie krzyża łacińskiego, z bocznymi ramionami zamkniętymi prostokątnie. Nawa na planie kwadratu. Od zachodu jest prostokątna kruchta. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte prostokątnie, z dwiema bocznymi zakrystiami. Dachy cerkwi są blaszane. Nad kruchtą jest wieża zwieńczona ostrosłupowym hełmem. Nad nawą ośmioboczna wieża zwieńczona cebulastą kopułą. Obok cerkwi dzwonnica (wzniesiona również w 1895) – wolnostojąca, drewniana, zbudowana na planie kwadratu.
Na zdjęciach widać z jakiego materiału zbudowany jest ten murek wokół całej świątyni to moim zdaniem zwykły a jednak niezwykły kamień polny ułożony jeden na drugim przemieszany z zaprawą murarską .
Zubacze to stara magnacka wieś położona była w końcu XVIII wieku w hrabstwie wysockim w powiecie brzeskolitewskim województwa brzeskolitewskiego . W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa białostockiego.
Obecnie leży bardzo blisko naszej granicy z Białorusią i trzeba uważać z pobieraniem treści z netu bowiem nasz sąsiad za granicą nie jest w Unii Europejskiej i opłaty za roaming są naprawdę wysokie i potrafią zaboleć !!!
Wieś założona już w XV w. przez bojarski ród Tur-Zubackich. Z czasem przeszła w ręce Andrzeja Wojny. W XVII i XVIII w. należała do dóbr Sapiehów. Od 1862 jej właścicielem jest Tytus Pusłowski. Siedziba prawosławnej parafii Opieki Matki Bożej.
W Zubaczach urodził się białoruski malarz Piotr Świętochowski.
Cerkiew ta jest jedną z tych najpiękniejszych które dane mi było zobaczyć a że jeszcze tak niespodziewanie to nastąpiło tym bardziej byłem bardzo zadowolony że tę drogę wybrałem to był ten dar od losu jakże fantastyczny dla mojego oka i obiektywu …
A teraz
wsiadam do auta i jadę tam gdzie miałem być do ...
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Pałac Branickich w Białymstoku - Park
Do Pałacu Branickich można wejść także przez most położony na fosie z drugiej strony od wejścia przez wjazdową bramę zaprojektowaną przez Au...
-
Jest taki pałac zwany Wersalem Podlasia , Wersalem Północy czy też Polskim Wersalem co to za pałac … O tym pałacu przypomniała mi moja Przy...
-
Dla mojej Przyjaciółki …. Ostatnie bardzo ciepłe i słoneczne dni kwietnia wypadły mi na kolejnej wyprawie po podlaskiej krainie w poszu...
-
Do Pałacu Branickich można wejść także przez most położony na fosie z drugiej strony od wejścia przez wjazdową bramę zaprojektowaną przez Au...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz