czwartek, 17 maja 2018

Z wizytą u szambelana królewskiego ...

Właściwie to powinienem zacząć ten blog od wizyty w miejscu które leży pomiędzy Piątkiem a Sobotą na ziemi Łowickiej niemal po środku Polski niedaleko miejscowości Piątek w której to znajduje się geometryczny srodek naszego kraju . Tak wyznaczony środek nie jest środkiem masy figury geometrycznej o kształcie Polski i jest jedynie uznawanym zwyczajowo środkiem umownym. Odpowiada on intuicyjnemu rozumieniu pojęcia środka w przypadku Polski. W przypadku ogólnym podany powyżej sposób określenia położenia środka mógłby dawać rezultaty absurdalne, a nawet nie być możliwy do zastosowania. Środek ciężkości terytorium administracyjnego Polski wypada faktycznie w gminie Piątek, jednak 6,3km na północny-zachód od centrum miejscowości (wieś Balków, przy granicy z gminą Krzyżanów), na współrzędnych 52° 06' 51.6" N oraz 19° 25' 25.2" E.
Miejsce to jest znane z powodu pewnej kobiety i romansu jaki przed dwoma wiekami miał miejsce. Maria z Łączyńskich Walewska (pani Walewska), później hrabina d’Ornano (ur. 7 grudnia 1786 w pałacu w Kiernozi niedaleko Łowicza, zm. 11 grudnia 1817 w Paryżu) – metresa cesarza Napoleona Bonaparte. Była córką Mateusza Łączyńskiego herbu Nałęcz i Ewy Zaborowskiej. W dzieciństwie (ok. 1795–1801) wraz z dwoma braćmi (Benedyktem Józefem i Teodorem, przyszłymi oficerami Napoleona) wychowywana była przez ojca Fryderyka Chopina – Mikołaja. Walewice bo o nich mowa znajduje się tu pałac w którym zamieszkiwała Maria Walewska wraz mężem Anastazym Walewskim Pod koniec 1804 r. wzięła ślub z szambelanem Anastazym Walewskim herbu Kolumna (zm. 18 stycznia 1815 roku w Walewicach) – szambelan królewski, rotmistrz chorągwi 1. Brygady Kawalerii Narodowej. Syn kasztelana łęczyckiego Józefa i Ludwiki. Żonaty z Magdaleną Tyzenhauz, Anną z Pułaskich, siostrą Kazimierza Pułaskiego i Marią z Łączyńskich. Syn z drugiego małżeństwa: Ksawery Walewski, z trzeciego Aleksander Walewski (syn naturalny Napoleona I Bonaparte). W 1764 roku był elektorem Stanisława Augusta Poniatowskiego z województwa łęczyckiego. Był posłem łęczyckim na sejm 1776 roku. Konsyliarz Rady Nieustającej w 1780 roku W 1780 roku został odznaczony Orderem Świętego Stanisława. To także Fundator pałacu w Walewicach. W piątkowy wieczór 16 września postanowiłem wybrać się z aparatem do Pałacu i za razem stadniny koni pół krwi angloarabskich
Jakież było moje zdziwienie gdy już na miejscu okazało się że to sobota i otwarty dzień dziedzictwa kulturowego byli zaproszeni goście do pałacu / biskup łowicki który odprawił mszę w pałacowej kaplicy / Do pałacu prowadzi szeroka aleja a przed frontem pałacu znajduje się ogromny klomb wokół którego można objechać autem .
Nie wchodzę od razu do środka tylko chcę obejrzeć obiekt od zewnątrz idę na lewo od pałacu tu za nim jest staroangielski park niestety nie najlepiej utrzymany szkoda bo pałac i jego otoczenie ma potencjał .
CDN ...

2 komentarze:

Pałac Branickich w Białymstoku - Park

Do Pałacu Branickich można wejść także przez most położony na fosie z drugiej strony od wejścia przez wjazdową bramę zaprojektowaną przez Au...